Strony

niedziela, 7 września 2014

Lawendowe plony

Lubicie lawendę? Mnie te krzaki oraz kwiaty wprowadzają w zachwyt, sama nie wiem dlaczego :)
Cztery lata temu rozpoczęliśmy projekt "ogródek". Dostałam wtedy od Mamy w prezencie 10 małych lawendowych roślinek. Były widać prezentem od serca, bo rosną jak szalone. Krzaki osiągnęły takie rozmiary (głównie na szerokość, bo to niewysokie rośliny), że musiałam je w tym sezonie porządnie przyciąć. To naprawdę wdzięczne rośliny, mają niewielkie wymagania, ładnie się prezentują i bujnie kwitną (u mnie rosną w bardzo słoneczym miejscu).

Co roku więc mam przyjemność scinać całymi pękami lawendowe kwiaty. W ubiegłym roku zrobiłam z nich wianek. Tym razem powstały bukiety, które rozdałam bliskim mi kobietkom.Są różne odmiany lawendy: jedne bardziej, inne mniej wytrzymałe na mróz. Różne występują też kwiaty. Ja najbardziej lubię właśnie te, widoczne na zdjęciu. Drobne, gęsto osadzone kwiatuszki o dość ciemnym odcieniu fioletu. Nota bene koloru fioletowego nie lubię w żadnej odmianie, ani we wnętrzach, ani w mojej szafie :) Koloru kwiatów lawendy to "nielubienie" jednak nie obejmuje!Ciekawostką jest, że lawenda zakwita po raz drugi pod koniec sierpnia, jeżeli zetniemy kwiaty z pierwszego kwitnięcia, tj. na przełomie czerwca i lipca. Olejki eteryczne tej rośliny są tak intensywne, że odstraszają niektóre szkodniki (podobno - nie mogę tego potwierdzić;)), napewno ładnie prezentuje się jako obramowanie rabatki lub większych krzewów, np. róż. Myślę, że tak samo dobrze rośnie w doniczce.

W ramach zmian w ogródku byłam zmuszona przesadzić dwa krzewy, obawiałam się trochę, jak zareagują. Widzę jednak, że dobrze to przyjęły. Ba! Chyba się im przesadzenie podobało, bo bardzo wybujały :)

Lawenda nadaje się do świeżych bukietów, ale jej zaletą jest, że równie ładnie prezentuje się po wysuszeniu. W tym celu najlepiej rozwiesić je w przewiewnym miejscu kwiatami w dół.


Wieszając taką ilość przy łóżku - dobry sen gwarantowany!

Pozdrawiam serdecznie!

Moni